School district awards Golden Acorns

March 30, 2009

By Staff

Kimberly Montague (left), Alison Meryweather, Robin Callahan and Ramona Lawrence, and Susan Evans (not pictured), received districtwide PTSA Council Golden Acorn Awards March 24. Contributed

Kimberly Montague (left), Alison Meryweather, Robin Callahan and Ramona Lawrence, and Susan Evans (not pictured), received districtwide PTSA Council Golden Acorn Awards March 24. Contributed

Seventy-five school volunteers and community members were recognized by Issaquah School District’s PTSA council at the annual Golden Acorn Awards at Liberty High School March 24. Three awards were given throughout the night: the Golden Acorn Award, given to those who have made a significant impact on their school community; the Outstanding Advocate Award, given to those who pursue education legislation at the local and state levels; and the Outstanding Service Award, given to someone who has demonstrated years of service to schools.

By school, the winners were:

Elementary schools

Apollo — Lauri Mendoza, Raelynn O’Conner, Christina LaLande Bouvier and Terra Behan-Kotzian

Briarwood — Kris Ellis and Mary Winter

Cascade Ridge — Christy McMarthy, Marni Kurtz, Julie Anderson, Rachel Schnebele and Laure Runyan

Challenger — Tanja Fontana, Deneall Owens and Kari Ovena

Clark — Kristi Darlington, Gretchen Dowling and Susan Zantello

Cougar Ridge — Susie Cohen, Stacey Eastern and Victoria Evans

Discovery — Tera Coyle, Gloria Crocker, Ryan Schaefer, Lea Bachman and Jill Stevens

Endeavour — Joan Colleran, Theresa Larsen, Julie Spieker, Claire Commons, Andrea Ramos, Gazala Uradnik and Deborah Donahoe

Grand Ridge — Lida Buckner, Leslie Warrick and Cynthia Baumert

Issaquah Valley — Leah Gibson and Kristen Allen-Bentsen

Maple Hills — Joan Friel and Dawn Peschek

Newcastle — Sarah Herr, Carrie Frederick and Heidi Furman

Sunny Hills — Collette Aguirre, Michele Jensen, Sydney Holderness, Carol Stamper and Kim Rocco

Middle schools

Beaver Lake — Lisa Abraham, Kim Thomas, Lisa Brashem and Janine Kotan 4Issaquah — Blair Baumer, Sandra Lum and Alison Meryweather

Maywood — Denise Cramer, Sandy Cobel, Kim Bales, Kay Eck and Chad Magendanz

Pine Lake — Julie Siefkes, Cynthia Baumert, Susan Sullivan and Carol Stamper

High schools

Issaquah — Deed Chase, Blythe Meigs, Sue Jacobson and Marianne Kersten

Liberty — Debra Rogers and Robin Callahan

Skyline — Susan Lammers, Barbara Baer and Leigh Stokes

Districtwide council awards:

Ramona Lawrence, Alison Meryweather, Kimberly Montague, Robin Callahan and Susan Evans

Bookmark and Share
Other Stories of Interest: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Comments

Got something to say?

Before you comment, please note:

  • These comments are moderated.
  • Comments should be relevant to the topic at hand and contribute to its discussion.
  • Personal attacks and/or excessive profanity will not be tolerated and such comments will not be approved.
  • This is not your personal chat room or forum, so please stay on topic.