City Council confirms, lauds board appointees

May 12, 2009

By Warren Kagarise

City Council members confirmed Mayor Ava Frisinger’s appointees to municipal boards and commissions last week. All told, 41 appointees will fill seats on 11 boards and commissions.

Appointees will help form policy related to topics including growth, the environment and the arts. The groups — ranging from the Planning Policy Commission to the Cemetery Board — advise the City Council. Appointees will begin their terms May 1.

Before the unanimous confirmation vote, council members heaped praised on the appointees, who serve on a volunteer basis.

“For the compensation they receive, their work is truly commendable,” Councilman Fred Butler said.

Frisinger reappointed 16 board members and tapped 25 new appointees for other positions. The appointments included 23 regular members and 18 alternates. No positions were available on the Civil Service Commission.

Though residency is not required for appointees, officials said most of the volunteers live in Issaquah.

Council President Maureen McCarry praised the appointees for donating their time and energy. She said the city should work to include a broader spectrum of volunteers on the boards and commissions. She suggested attracting citizens of different levels of community involvement.

Councilman Joshua Schaer praised the appointees for helping to shape city decisions.

Potential appointees applied for positions in January. Officials then compiled the applications and forwarded the information to the chairperson and staff liaison from each group. Each group’s interview team met with the applicants.

Frisinger said she observed some of the interviews and was impressed with what she saw.

“It was a pleasure as it always is to go through the review process,” she said.

—–

Arts Commission

Reappointed Wendy Oliver, term expires April 30, 2013

Appointed Leroy LaCelle, term expires April 30, 2013

Appointed June Sekiguchi, term expires April 30, 2011 (alternate)

Cable TV Commission

Reappointed Max Emrick, term expires April 30, 2013

Reappointed Robert Stephens, term expires April 30, 2011 (alternate)

Cemetery Board

Reappointed Kenneth Helgeson, term expires April 30, 2013

Reappointed David Waggoner, term expires April 30, 2013

Appointed Stephanie Riler, term expires April 30, 2011 (alternate)

Development Commission

Reappointed Mary Lou Pauly, term expires April 30, 2013

Appointed Raymond Leong, term expires April 30, 2013

Appointed Seyed Safavian, term expires April 30, 2011 (alternate)

Appointed Nicole Mecum, term expires April 30, 2011 (alternate)

Appointed Steve Detwiller, term expires April 30, 2010 (alternate)

Appointed Jitendra Vats, term expires April 30, 2011 (alternate)

Human Services Commission

Reappointed Joseph Podorsek, term expires April 30, 2013

Appointed Bill Ramos, term expires April 30, 2013

Appointed Rowan Hinds, term expires April 30, 2012

Appointed Margaret Baker, term expires April 30, 2011 (alternate)

Library Board

Reappointed Marilyn Larson, term expires April 30, 2013

Appointed Donald Spencer, term expires April 30, 2010

Appointed Wendy Pohs, term expires April 30, 2010 (alternate)

Appointed Lynda Wimbush, term expires April 30, 2011 (alternate)

Park Board

Reappointed Danielle Githens, term expires April 30, 2013

Appointed Jeremy Noble, term expires April 30, 2013

Planning Policy Commission

Reappointed Irv Levin, term expires April 30, 2013

Reappointed Carl Swedberg, term expires April 30, 2013

Appointed Bob Miller, term expires April 30, 2011 (alternate)

Appointed Ward Bond, term expires April 30, 2011 (alternate)

River & Streams Board

Appointed James Van Eaton, term expires April 30, 2013

Appointed Oly Welke, term expires April 30, 2013

Appointed Elayne Grueber, term expires April 30, 2012

Appointed Stephanie Riler, term expires April 30, 2011 (alternate)

Appointed Suzanne Pedersen, term expires April 30, 2011 (alternate)

Sister Cities Commission

Reappointed Joan Probala, term expires April 30, 2013

Reappointed Mike Pautz, term expires April 30, 2013

Reappointed Amal Mahmoud, term expires April 30, 2011 (alternate)

Urban Village Development Commission

Reappointed Geoffrey Walker, term expires April 30, 2013

Appointed Jitendra Vats, term expires April 30, 2013

Reappointed Pat McGrath Jr., term expires April 30, 2011 (alternate)

Appointed Nathan Perea, term expires April 30, 2011 (alternate)

Appointed Steve Detwiller, term expires April 30, 2010 (alternate)

Bookmark and Share
Other Stories of Interest: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Comments

Got something to say?

Before you comment, please note:

  • These comments are moderated.
  • Comments should be relevant to the topic at hand and contribute to its discussion.
  • Personal attacks and/or excessive profanity will not be tolerated and such comments will not be approved.
  • This is not your personal chat room or forum, so please stay on topic.