Meet Issaquah’s board, commission appointees

May 1, 2012

By Staff

City leaders appointed a group of civic-minded citizens to boards and commissions April 16.

Arts Commission

Commissioners work to increase awareness and enjoyment of performing and visual arts.

Appointees

  • Heinrich Montana
  • Joan Probala
  • Teesha Moore
  • Ki Lan Black
  • Jamie Bott

Cable TV Commission

Commissioners regulate and oversee the operation of the cable television system in Issaquah.

Appointees

  • Edward Authier
  • Robert Stephens
  • Stacy Houlihan

Civil Service Commission

Commissioners administer a Civil Service System for some Issaquah Police Department employees.

Appointee

  • David Bush

Development Commission

Commissioners review site-development and sign permits for large projects.

Appointees

  • Melvin Morgan Jr.
  • Carl Swedberg
  • Mark Rigos
  • Richard Sowa
  • Sarita Sharma

Economic Vitality Commission

The just-established committee is focused on retention of businesses and attracting additional businesses to the city.

Appointees

  • Kristi Tripple
  • Peter Kahn
  • Karl Leigh
  • Susan Gillespie
  • John Traeger
  • Vicki Orrico
  • Matthew Bott
  • Christine Kipp
  • Alan Finkelsten
  • Richard Gabel
  • Todd Wyatt
  • Tim Diller

Human Services Commission

Commissioners advise the city administration about human services planning and funding.

Appointees

  • Molly Mullen
  • Sarita Sharma
  • Patricia Filley

Library Board

The board serves as a liaison between the city and the King County Library System.

Appointees

  • Athena Kennedy
  • Max Drewel
  • Barbara Extract
  • Stacy Houlihan

Park Board

The board guides municipal parks and recreation planning, maintenance and programs.

Appointees

  • Joe Frauenheim
  • Marilyn LaCelle
  • Bradley Book

Planning Policy Commission

Commissioners shape long-term land-use plans and review key growth documents.

Appointees

  • Chantal Stevens
  • Raymond Extract
  • TJ Filley
  • Peggy Dreisinger

River & Streams Board

The board works to protect, preserve and enhance water quality in city creeks and waterways.

Appointees

  • Janet Wall
  • Rory Galloway
  • Athena Kennedy
  • Richard Sowa

Sister Cities Commission

Commissioners foster relationships among Issaquah and sister cities Chefchaouen, Morocco, and Sunndal, Norway.

Appointees

  • Ruben Nieto
  • Robin Kelley
  • Othmane Rahmouni
  • Simona Trakiyska
  • Tim Baynes
  • Lee Walton
  • Wendy Kelly

Urban Village Development Commission

Commissioners oversee large-scale projects in the Issaquah Highlands and Talus urban villages.

Appointees

  • Jitendra Vats
  • Stefanie Preston
Bookmark and Share
Other Stories of Interest: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Comments

Got something to say?

Before you comment, please note:

  • These comments are moderated.
  • Comments should be relevant to the topic at hand and contribute to its discussion.
  • Personal attacks and/or excessive profanity will not be tolerated and such comments will not be approved.
  • This is not your personal chat room or forum, so please stay on topic.