Scoreboard

August 31, 2010

Triathlon

Lake Sammamish Triathlon

At Lake Sammamish State Park

Top 60 overall finishers: 1, Ethan Lyons 59:41.4; 2, Porter Bratten 1:02:26.0; 3, Graeme Roche 1:03:21.8; 4, Bryan Brosious 1:03:33.7; 5, Beth Higa 1:03:34.5; 6, Mark Oliver 1:03:42.4; 7, Pedro Ardila 1:03:59.2; 8, Randy Golob 1:05:02.4; 9, Evan Cumpston 1:05:44.4; 10, Scott Phillips 1:05:47.7; 11, Christopher Devos 1:06:05.4; 12, Patty Bredice 1:06:28.1; 13, Jesse Potts 1:06:54.5; 14, Todd Peters 1:05:59.8; 15, Brett Phillips 1:07:04.9; 16, Amadeo Casas Cuadrado 1:07:21.8; 17, Mike Morelli 1:07:37.1; 18, Kei Hansen 1:07:40.0; 19, William Clausen 1:07:41.3; 20, Loren Pokorney 1:07:34.4; 21, Adam Clarke 1:07:46.1; 22, Michael Dulos 1:07:51.1; 23, Rich Bennett 1:08:01.0; 24, Paul Wierenga 1:08:02.3; 25, Erik Schiller 1:08:25.9; 26, Lisa Walker 1:08:33.8; 27, Joseph McCarthy 1:08:38.4; 28, Mark Braseth 1:08:38.5; 29, Brian O’Callahan 1:08:39.7; 30, Paul Saxton 1:08:41.0; 31, Mike DeGooyer 1:08:56.3; 32, Mat Johnson 1:08:58.5; 33, Louise Montgomery 1:09:00.7; 34, Michael Tudor 1:09:24.5; 35, Doug Jungclaus 1:09:27.2; 36, Jason Corbridge 1:09:33.3; 37, Nate Gurol 1:09:49.2; 38, Joey Johnson 1:10:14.0; 39, Greg Kirkpatrick 1:10:15.1; 40, Philip Newman 1:10:58.4; 41, Christopher Clifford 1:11:07.2; 42, Bradley Hammond 1:11:12.9; 43, John Curley 1:11:14.3; 44, Jason Kur 1:11:21.8; 45, Paul Havick 1:11:26.0; 46, Reid Backstrom 1:11:36.0; 47, Julia Piasecki 1:11:45.1; 48, Boett Weathers 1:11;46.3; 49,Charles Petitpas 1:11:57.3; 50, Sean Dixey 1:12:07.8; 51, Steve Petitpas 1:12:08.8; 52, Ryan Guest 1:12:12.1; 53, Dave Preston 1:12:12.2; 54, Nathan Lyons 1:12:48.0; 55, Chuck Amon 1:13:01.3; 56, Micki Hopkins 1:13:04.8; 57, Aaron Gooze 1:13.09;8; 58, Kevin Pazaski 1:13:09.8; 59, Jesus Ruiz 1:13:10.7; 60, Art Zaske 1:13:11.1; 61, Vincent Partridge 1:13:19.4; 62, Nina Ellen Keaney 1:13:41.9; 63, Kyle Eatrop 1:13:49.1; 64, Jonathan D’Orgee 1:13:51.7; 65, Patrick Joyce 1:13:52.5; 66, Garrett Royce 1:13:54.0; 67, Michael McNaul 1:13:54.2; 68, Zvonimir Turcinov 1:13:55.9; 69, Logan Dance 1:13:59.3; 70, Eugene Partridge 1:14:02.8; 71, Drew Kirkpatrick 1:14:21.7; 72, Barry Clark 1:14:30.3; 73, John Meigs 1:14:41.9; 74, Martin Hall 1:14:49.3; 75, Bob Seider 1:14:56.5; 76, Mark Lesyna 1:15:02.7; 77, Warren Young 1:15:03.0; 78, Robert Schmidt 1:15:08.4; 79, Aaron Adelstein 1:15:12.7; 80, Rose Wetzel 1:15:17.2.

Read more

Scoreboard

August 17, 2010

To view this week’s scoreboard:
Scoreboard (143.3 KB)

Scoreboard

July 27, 2010

Summer baseball

Senior American Legion

Sub-regional Tournament

At Bannerwood Park

July 24 Games

Kennewick Bandits 18, Bremerton 1

Lakeside Recovery 6, Spokane Cannons 5

July 25 Games

Bremerton 10, Spokane Cannons 6

Lakeside Recovery 10, Kennewick Bandits 7, first place, winner to state

Kennewick Bandits 15, Bremerton 2, second place, winner to state

LAKESIDE RECOVERY 10, KENNEWICK BANDITS 7

Kennewick 102 020 011 – 7 13 1

Lakeside 200 030 14x – 10 12 3

Jackson, McKimmis (7), Marston (8) and Morfin; Connor Lawhead, Joey Gale (7), Adrian Sampson (8) and Dan Altchech. W: Sampson, L: Marston.

Lakeside highlights: Mike Paulson 3-4, HR, 3 runs, 4 RBIs; Spencer Rogers 2-3, 3B, 1 RBI; Reid Dilley 2-3, 3 RBIs.

LAKESIDE RECOVERY 6, SPOKANE CANNONS 5

Spokane 100 022 000 – 5 7 2

Lakeside 003 003 00x – 6 11 2

Dan Hemmersley and Sean Schmeddling; Jared Fisher, Shane Yarnell (7) and Dan Altchech. W: Fisher, L: Hemmersley. Sv: Yarnell.

Lakeside highlights: Mike Smith 3-5, 2B, 2 RBIs; Spencer Rogers 2-4, 3B, 1 RBI.

Regular season

July 20 Game

LAKESIDE RECOVERY 9, BELLEVUE LEGION 4

Lakeside 302 013 0 – 9 10 0

Bellevue 004 000 0 – 4 6 0

Adrian Sampson, Joey Gale (4) and Daniel Altchech; Raime, Sjolander (4) and Stanaway, Askins (4). W: Gale, L: Raime.

Lakeside highlights: Spencer Rogers 2-2, 1 RBI, 4 runs; Sean Penberthy 4-4, 2 2Bs, 3 RBIs; Reid Dilley 3-4, 2 RBIs; Gale 4 IP, 1 hit, 3 Ks.

Junior Legion

DISTRICT TOURNAMENT

At Woodinville

July 21 Games

Lakeside-Issaquah 13, Moon Valley 3

Lakeside-Newport 7, Lakeside-Skyline 6

July 22 Games

Lakeside-Skyline 4, Lakeside-Issaquah 1

Auburn 8, Lakeside-Skyline 7

July 23 Games

Woodinville 9, Lakeside-Newport 5, winner to state

Lakeside-Newport 6, Auburn 4, winner to state

Sandy Koufax

14-under State Tournament

Bears Baseball 10, RIPS Brewers 3 (WP Nate Gibson 7 IP, 2 ER, 6 Ks).

Bears Baseball 7, O’Brien Autogroup 4 (WP Tommy Medawar 6 IP, 6 Ks).

Bears Baseball 9, Green Sox 8 (WP Jason Santiago 5 IP, 4 Ks; Sv Ryan Peart 1.3 IP, 2 Ks; Derek Chapman 2-4, 3B, 5 RBIs).

Seattle Select Black 8, Bears Baseball 0

Bears Baseball 7, Green Sox 3 (title game; WP Nate Gibson 7 IP, 7 Ks; Mitchell Morimoto 2-4, 2B, 3 RBIs; Scott Cohen 3-4, 2B, 2 RBIs).

9-and-under

ISSAQUAH SUMMER CLASSIC

Spartans BC Green 15, Stods Raptors 5 (Spartans: Jake Beck 3-3, 3 runs; Will Simpson 3-3, 5 RBIs).

Spartans BC Green 7, Gig Harbor Stingrays 6 (title game; Spartans: Dawson Baracani 3-3, GW RBI).

Read more

Scoreboard

July 20, 2010

To view this week’s scoreboard:
Scoreboard (74.9 KB)

Scoreboard

July 13, 2010

To view this week’s scoreboard:
Scoreboard (73.2 KB)

Scoreboard

June 1, 2010

To view this week’s scoreboard:
Scoreboard (119.2 KB)

Scoreboard

May 25, 2010

To view this week’s scoreboard:
Scoreboard (78.7 KB)

Scoreboard

May 18, 2010

To view this week’s scoreboard:
Scoreboard (78.7 KB)

Scoreboard

May 11, 2010

To view this week’s scoreboard:
Scoreboard (75.3 KB)

Scoreboard

May 4, 2010

To view this week’s scoreboard:
Scoreboard (126.0 KB)

« Previous PageNext Page »